Zgubili się w lesie – o pomoc zwrócili się do policjantów
Mieszkaniec Krakowa, który wraz z rodziną zgubił się w lesie podczas zbierania grzybów zwrócił się o pomoc do brzeskich policjantów. Dzięki wskazówkom dyżurnego mężczyzna wysłał ze swojego telefonu lokalizację i szybko udało się dotrzeć do rodziny. Mężczyźnie towarzyszyła m.in. 73-letnia matka, która z powodu utraty sił nie była w stanie samodzielnie pokonać stromych podejść, stąd cała rodzina została przetransportowana quadami przez druhów z lokalnej OSP na parking.
Wczoraj (17.10) ok. godz. 18.00 dyżurny brzeskiej jednostki otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który wraz z rodziną zgubił się w lesie w Iwkowej i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej do samochodu. Mieszkaniec Krakowa relacjonował, że towarzyszy mu m.in. 73-letnia matka, która opadła już z sił i nie jest w stanie samodzielnie dalej się poruszać a w lesie zrobiło się już ciemno. Dyżurny w rozmowie z mężczyzną poinstruował go jak wysłać lokalizację GPS z telefonu komórkowego. Dzięki temu szybko udało się ustalić miejsce, w którym rodzina się zgubiła. Policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie przekazali lokalizację rodziny druhom z lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy przetransportowali quadami trzy osoby na parking, gdzie znajdował się ich samochód.
Aby wyjście na grzyby pozostało przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Niektóre z nich są dość oczywiste. Pamiętajmy, aby wybierając się do lasu mieć zawsze przy sobie naładowany telefon komórkowy, by w razie potrzeby wezwać pomoc. Zdarza się jednak, że nieprzepadający za technologicznymi nowinkami seniorzy zostawią telefon komórkowy w domu. A to właśnie telefon jest urządzeniem, które w razie zaginięcia umożliwia kontakt z bliskimi lub służbami ratunkowymi.
W lesie zgubna może okazać się rutyna - dlatego za każdym razem przed wyruszeniem na grzyby warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego. Udają się w części lasu oddalone od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi charakterystyczne punkty odniesienia w danym terenie. Seniorzy nie zawsze też są odpowiednio przygotowani na zmianę pogody lub dłuższą wędrówkę po lesie.
Ze względu na problemy związane z wiekiem, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu. Dlatego bardzo zależy nam, aby te kilka profilaktycznych porad trafiło do jak największej liczby seniorów.