Komendant Policji w Brzesku wziął udział w obchodach 77. rocznicy likwidacji brzeskiego getta

Komendant Policji w Brzesku wziął udział w obchodach 77. rocznicy likwidacji brzeskiego getta

Policjanci z Brzeska na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Brzesku mł.insp. Bogusławem Chmielarzem wzięli udział w obchodach 77. rocznicy likwidacji brzeskiego getta.      Z tej okazji w niedzielę, 15 września br. ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci, którego głównym celem było wspomnienie zamordowanych podczas drugiej wojny światowej brzeskich Żydów. Organizatorami uroczystości byli gospodarz gminy – Tomasz Latocha, Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”. Wśród uczestników gośćmi honorowymi byli rabin Eliezer Gurary, prof. Jonathan Webber, Dov Landau oraz potomkowie brzeskich Żydów – Szlomo i Pnina Doliński z córką Efrat, Piotr Mingelgrin i Ewa Platner-Przybyło.

Uroczystość rozpoczęła się na placu Kazimierza Wielkiego przywitaniem gości przez zastępcę burmistrza Brzeska Grzegorza Bracha. Odczytano listy skierowane do uczestników wydarzenia przez ambasadora Izraela w Polsce oraz naczelnego rabina. Po oficjalnych przemówieniach uczestnicy spotkania przeszli na ulicę Puszkina, pod budynek byłej synagogi, gdzie dziekan Józef Drabik odczytał jeden z Psalmów Dawida, a rabin Eliezer Gurary wraz z Dovem Landauem odmówili modlitwę w intencji zamordowanych podczas II wojny światowej. Pod tablicą upamiętniającą ofiary  Holokaustu złożono kwiaty i zapalono znicze. Marsz zakończył się na cmentarzu żydowskim, gdzie pani Ewa Planter przeczytała wiersz napisany specjalnie na tę okazję przez swojego męża.  Prof. Webber odczytał 419 nazwisk Żydów z terenu powiatu brzeskiego zamordowanych w obozach koncentracyjnych, a rabin Eliezer Gurary wspólnie z Dovem Landau odmówili kadish, na grobach zamordowanych Żydów złożono kwiaty i zapalono znicze, uczestnicy spotkania na grobach położyli również kamienie, które według tradycji żydowskiej kładzione są na miejscu pochówku zamiast kwiatów.

Po uroczystościach uczestnicy marszu przeszli do budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, tam mogli skosztować specjałów kuchni żydowskiej przygotowanych przez członków stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia” oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat żydowskich  świąt. Zainteresowaniem cieszył się film opowiadający o przedwojennym życiu w Brzesku, który nakręcony został przez Mateusza Kudłę na podstawie wspomnień ocalałego z Holokaustu Dova Landaua.

Żródło: KPP w Brzesku, UM w Brzesku