Wakacje na terenie powiatu brzeskiego upłynęły spokojnie

Wakacje na terenie powiatu brzeskiego upłynęły spokojnie

Wakacje dobiegły końca, pozostały miłe i niezapomniane wspomnienia. Nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców wypoczywających na naszym terenie czuwała brzeska Policja prowadząc działania "Bezpieczne Wakacje 2017". Przyszedł czas na podsumowanie tych działań. Wakacyjna przerwa w naszym rejonie upłynęła spokojnie, policjanci nie odnotowali poważniejszych wydarzeń dotyczących wypoczywających. 

Od początku wakacji, tj. od 24.06 do 31.07.2017 roku brzescy policjanci skontrolowali ogółem 2 804 pojazdów, w tym 29 autobusów. Ujawniono 2 210 wykroczeń, za które nałożono 1 590 mandatów karnych (w tym 12 dot. autobusów), skierowano 97 wniosków o ukaranie oraz zastosowano 523 pouczenia (w tym 13 dot. autobusów). Zatrzymano 42 prawa jazdy i 82 dowodów rejestracyjnych, w tym 66 za zły stan techniczny.

 

Pod szczególnym nadzorem znalazły się autobusy turystyczne. Od 24.06. do 31.07.2017 roku skontrolowano 29 autobusów, z czego 23 w komunikacji krajowej i 6 w komunikacji międzynarodowej.

Podczas prowadzonych działań nie stwierdzono przypadków kierowania autobusem przez nietrzeźwego kierującego.

Policjanci w okresie wakacyjnym szczególną uwagę zwracali na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy przez wszystkich podróżnych w pojeździe oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Kontrole ujawniły 84 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 10 przypadków niewłaściwego przewozu dzieci. Ponadto przez cały okres wakacji stosowana była zaostrzona procedura kontrolna polegająca na każdorazowym sprawdzaniu stanu trzeźwości kierującego podczas kontroli drogowej. Pozwoliło to na ujawnienie i wyeliminowanie z ruchu 88 nietrzeźwych kierujących.  

Wstępne dane statystyczne pokazują, że podczas tegorocznych wakacji na terenie powiatu brzeskiego doszło do 25 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 34 zostały ranne.                     

Przez okres trwania wakacji policjanci sprawdzili 33 miejsca zorganizowango wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz kąpieliska i akweny wodne.

Działania kontrolne uzupełniane były aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną, polegającą na ścisłym współdziałaniu ze środkami masowego przekazu. Wakacje rozpoczęliśmy miłym akcentem. Z myślą o bezpieczeństwie podczas wakacji brzescy policjanci zaprosili dzieci, młodzież oraz dorosłych na piknik. „Z nami bezpieczniej” pod takim hasłem mundurowi i inne służby promowały podstawowe zasady bezpieczeństwa, objaśniały co zrobić, aby uniknąć przykrych zdarzeń i wypadków oraz instruowały, jak udzielać pierwszej pomocy. Przedsięwzięcie idealne wpisało się w założenia kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” organizowanej pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. A, że nauka poprzez zabawę jest najlepszą formą przyswajania wiedzy udowodniły same dzieci uczestniczące w pikniku. relacja z tego wydarzenia

Policjanci podczas wakacji organizowali i uczestniczyli w szeregu akcjach profilaktycznych w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo”, podczas których m.in. promowane były zasady bezpieczeństwa  w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa rowerzystów. Funkcjonariusze zrealizowali ponad 100 spotkań  i pogadanek.