"Polka Niepodległa 1918-2018" - kobiety o wyzwaniach dla siebie i przyszłości

"Polka Niepodległa 1918-2018" - kobiety o wyzwaniach dla siebie i przyszłości

Sporo odpowiedzi i jeszcze więcej nowych pytań - tak w telegraficznym skrócie można podsumować dyskusje podczas spotkania Polka Niepodległa 1918 – 2018 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku, które odbyło się w ubiegłą sobotę /24 listopada br/. Panie rozpoczęły od przeglądu dokonań kobiet, które były, czy powinny być dla nas ważne, ze względu na swoje doświadczenia. Następnie rozmawiały o wyzwaniach współczesności takich jak depresja czy przemoc. Poświęciły też czas na refleksję na temat miejsca kobiet w świecie przyszłości, w którym coraz większą rolę będzie odgrywać technologia.

Zdaniem Zuzanny Peters Musiał uczestniczki panelu „Skąd przychodzimy?” coraz powszechniej są znane dokonania Ireny Sendlerowej, która uratowała 2500 dzieci żydowskich.

– Należy się z tego cieszyć. Ale nie słyszy się np. o Stefani Wilczyńskiej prowadzącej wraz z Januszem Korczakiem dom sierot, w którym stosowano nowoczesne metody pedagogiczne. Takie postaci warto przypominać – dodaje Zuzanna Peters Musiał.

W panelu dyskusyjnym znalazł się także czas, aby poruszyć kwestie bardzo ważne, ale i niezwykle trudne, bo dotykające wrażliwych sfer naszego życia - mowa o przemocy w rodzinie. Na przestrzeni ostatnich lat ofiary przemocy częściej zwracają się do instytucji pomocowych z prośbą o wsparcie. I jest to pozytywny sygnał, gdyż ofiary nie zamykają się w "czterech ścianach" z tym problemem.

– Ci, którzy nie mają kontaktu z przemocą uważają często, że występuje ona wtedy, kiedy widać obrażenia zewnętrze, dochodzi do pobicia itp. Tymczasem istnieje także przemoc psychiczna, seksualna, czy ekonomiczna. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, czy jesteśmy ofiarą takiej przemocy, czy coś niepokojącego dzieje się w naszym otoczeniu warto się do nas zgłosić i porozmawiać, aby dowiedzieć się, jakie podjąć kroki, żeby temu przeciwdziałać – tłumaczy st.asp. Ewelina Buda, która brała udział w dyskusji panelowej.

Katarzyna Pacewicz-Pyrek przypomina, że kobiety posiadają prawa wyborcze od stu lat.

– Mimo tego, że mamy ułatwienie i różne parytety to dalej kobiet w polityce jest mało.  Ja uważam, że za mało. Sądzę też, że role matki można znakomicie można łączyć z działalnością społeczną, polityczną czy realizowaniem swoich pasji.  Pomimo tych aktywności dla nas też rodzina często jest najważniejsza – przekonuje Katarzyna Pacewicz-Pyrek – prowadząca panel „Skąd przychodzimy?”.

Panie w dyskusji podkreślały, jak ważne jest, by w odpowiednim momencie życia spotkać czy odnaleźć w życiu dobry wzór osobowy, właściwą nauczycielkę, mentora. Omawiały także problem depresji, często dotykający kobiety.

– Uświadomienie sobie problemu  i decyzja o tym, że trzeba sobie pomóc  są w takiej sytuacji najważniejsze. To jest potworna choroba. Nie powinnyśmy się jej wstydzić, a następnie także o niej mówić, bo to jest wsparcie dla następnych – podkreśla Ewa Godlewska-Jeneralska, prowadząca panel „Gdzie jesteśmy?”

Marta Hejnar podkreślała, że wstępem do rozmów na temat przyszłości były warsztaty programowania dla dziewczynk.

– Chciałyśmy pokazać, że takie przeświadczenie – czegoś nie mogę, bo jestem dziewczynką – jest nieprawdziwe. Technologia rozwija się bardzo szybko. Umiejętne funkcjonowanie w świecie z technologią jako kobieta: matka czy żona to coraz większe wyzwanie – ocenia prowadząca panel „Dokąd zmierzamy?”

Bożena Malaga-Wrona szefowa stowarzyszenia Vesna zapowiada, że być może efektem spotkania będzie powstanie grupy pań wspierających innego kobiety. – Udało nam się zebrać wiele kobiet, które osiągnęły pewien stopień zadowolenie rodzinnego, sukcesu biznesowego czy społecznego. Mają dużo doświadczeń, którymi mogą się podzielić. Może stworzymy jakiś klub mentoringu. Ja sama czegoś takiego kiedyś oczekiwałam – podsumowuje  prezes stowarzyszenia Vesna, które zorganizowało spotkanie Polka Niepodległa.

(Źródło: Studio.pl; KPP w Brzesku)

Fot. Krzysztof Wasyłek