Od jutra rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Od jutra rozpoczynOd jutra rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwema się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W tym roku kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywać się będzie od 21 do 28 lutego. Każdy zainteresowany będzie mógł w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. 

Jak co roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Brzesku zapraszają w dniach od 21-28 lutego osoby pokrzywdzone przestępstwem na spotkania z policjantami.

Podczas spotkań uzyskać można informacje dotyczące przysługujących uprawnień oraz sposobu załatwienia sprawy. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące dyżurów w poszczególnych punktach: 

21 luty oraz od 24 - 28 lutego br. w godz. 10.00 - 13.00 pokój nr 105 lub 107 Komenda Powiatowa Policji w Brzesku, ul. Szczepanowska 53

24 luty br. w godz. 9.00 - 12.00 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czchowie

24 luty br. w godz. 8.00 - 10.00 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iwkowej

25 luty br. w godz. 8.00 -10.00 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku

21 luty oraz 24-28 lutego br. w godz. 8.00 - 16.00 pokój nr 2 Posterunek Policji w Szczurowej, ul. Rynek 3A

 

Źródło: KPP w Brzesku, Ministerstwo Sprawiedliwości