Oblicza krzywdzonego dziecka – konferencja z udziałem brzeskich policjantów

Oblicza krzywdzonego dziecka – konferencja z udziałem brzeskich policjantów

W Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyła się konferencja z udziałem specjalistów z dziedziny medycyny ratunkowej, pediatrii, psychologii i opieki kuratorskiej. Tematem wiodącym spotkania były realne i potencjalne oblicza krzywdzonego dziecka z punktu widzenia różnych instytucji działających w ochronie najmłodszych.  Głos w tej sprawie zabrała też brzeska Policja.

Jak rozpoznać dziecko krzywdzone, jak z nim rozmawiać, a przede wszystkim jak mu pomóc - to kwestie, które zostały poruszone podczas wczorajszej (5 czerwca br.) konferencji zorganizowanej w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. Lekarze, psycholodzy, pedagodzy, kuratorzy, którzy zostali zaproszeni przedstawili swój punkt widzenia z racji wykonywanego zawodu w obliczu krzywdzonego dziecka. Z ramienia brzeskiej jednostki głos zabrała policjantka na co dzień zajmująca się profilaktyką – sierż.szt. Monika Lis. Omawiając sytuację dzieci, które są ofiarami przemocy domowej podkreśliła, że cierpią one nie tylko wtedy kiedy są bezpośrednio maltretowane czy zaniedbywane przez rodziców, ale też wtedy kiedy są świadkami tej przemocy. Najgorsze jest brzemię tajemnicy. Sprawca przemocy dba, aby „rodzinny sekret” nie ujrzał światła dziennego wykorzystując przy tym bliską więź z dzieckiem. Dziecko go chroni, umniejszając doznaną krzywdę lub twierdząc, że nic się nie stało. Drugi aspekt tej sytuacji to przejmowanie odpowiedzialności za to co się dzieje przez same dzieci. Wiele krzywdzonych dzieci jest przeświadczonych, że to ich wina, że przez ich zachowanie dochodzi do przemocy. Nic bardziej mylnego. Stąd niezwykle ważna rola wszystkich instytucji, które mogą pomóc wyrwać się dzieciom z kręgu przemocy.

Dom to miejsce, gdzie dziecko powinno czuć się bezpiecznie. Niestety życie pokazuje, że to właśnie w czterech ścianach rozgrywają się najczęściej dziecięce tragedie a najbardziej dramatyczne sytuacje wynikają z nadużyć ze strony najbliższych opiekunów. Tylko wnikliwa analiza i reakcja psychologów, pedagogów, lekarzy, pracowników socjalnych, policjantów, wszystkich, którzy obserwują dziecko w różnych sytuacjach społecznych - w czasie nauki szkolnej, podczas swobodnej zabawy, w trakcie badania lekarskiego, w kontakcie z obcymi osobami dorosłymi, może uchronić ich przed nieszczęściem.