Małopolscy policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Małopolscy policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Jak co roku tak i w tym Fundacja Instytut Studiów Wschodnich zorganizowała największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej.  Gośćmi XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju było ponad 3000 przedstawicieli krajów z Europy, Azji oraz USA. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymieniali szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów. Obrady odbywały się w dniach 5-7 września w Centrum Konferencyjnym zlokalizowanym wokół Deptaka w Krynicy-Zdrój (Pijalnia Główna, Dom Forum, Nowy Dom Forum,  Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy).

Nad bezpieczeństwem uczestników forum każdego dnia czuwało około 250 policjantów garnizonu małopolskiego. Poza funkcjonariuszami  KMP w Nowym Sączu w zabezpieczeniu brali udział policjanci  z: KWP, KMP i KPP w Krakowie; KMP w Tarnowie; KPP w Wieliczce; KPP w Nowym Targu; KPP w Bochni; KPP w Limanowej; KPP w Brzesku oraz KPP w Gorlicach. Do ich najważniejszych zadań należało zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego w miejscach spotkań oraz miejscach zakwaterowania uczestników konferencji. W głównej mierze cele te realizowali policjanci pionu prewencji wspomagani przez „operacyjnych”.  Na trasach przejazdów kolumn specjalnych służby pełnili funkcjonariusze RD którzy organizowali i prowadzili eskorty a także zapewniali bezpieczeństwo i płynność w ruchu drogowym. Sprawdzenia pod kątem pirotechnicznym prowadzili policjanci krakowskiego SPAP-u wspomagani przez członków Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz przewodników z psami przeszkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych.

W trakcie XXVI Forum Ekonomicznego małopolska Policja nie odnotowała żadnych poważnych incydentów. Jedynym wartym odnotowania naruszeniem przepisów porządkowych była interwencja wobec osoby sterującej bezzałogowym statkiem powietrznym (tzw. dronem) w strefie objętej zakazem lotów. Mężczyzna usłyszał zarzut z art. 212 Prawa lotniczego - grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.